ДТ РАБОТИЛНИЦА

Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете член! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавяте свои собствени теми и публикации, както и да се свързвате с други членове чрез вашата лична пощенска кутия!

  • Здравейте, майстори на заваряването, кодирането и автомобилните технологии!

    Аз съм Тони Ангелчовски, създател на dtgarage.eu - вашата нова дигитална работилница. С визията за място, където можем да обменяме идеи, да се обучаваме и да растем заедно, dtgarage.eu събира любители и професионалисти от света на заваряването, автомобилите, IT и уеб кодирането.

    В dtgarage.eu, ние сме общност, която е готова да помага и подкрепя всеки свой член. Ние вярваме, че всеки от нас може да допринесе за развитието на тази платформа, независимо дали е професионалист или ентусиаст.

    Само една стъпка ви дели от това да станете част от нашата общност - регистрацията. Регистрирайте се сега и открийте света на dtgarage.eu - мястото, където можем да създаваме и растем заедно.

    Приключението започва тук. Добре дошли в DTGARAGE.EU!

audi 80 Audi Typ 81/85: Audi 80, Audi 80 quattro

ИСТОРИЯТА НА AUDI 80


banner01.jpg

ВЪЗХОД В СРЕДНИЯ КЛАС НА AUDI
С първия модел Audi 80 от 1972 г., Audi се наложи твърдо в немската средна класа. Леката конструкция, отрицателният радиус на завиване и въвеждането на Audi 80 GTE, което създаде основата за успеха на VW Golf GTI с неговия двигател със 110 к.с. и инжекцион Bosch K-Jetronic, бяха технически иновации, от които не само марката Audi спечели . В крайна сметка моделът формира ядрото на модулната система VW/Audi, от която са създадени дългоочакваните автомобили, които също така гарантират оцеляването на марката VW.

Малко след представянето на Audi 80 B1 през лятото на 1972 г., започва работата по проекта EA 459, модел наследник на първото Audi 80. Още в ранните дизайнерски проучвания, които са замислени от дизайнерския екип на Audi, ръководен от Claus Luthe нова линия на покрива с допълнителен триъгълен прозорец отзад - влиянието на Luthe, който е възприел триъгълния прозорец от своя пионерски дизайн NSU Ro-80, е очевидно тук. Лекото люлеене на бедрата на Ro 80 в тази област трябваше да бъде поето от Audi 80, но в крайна сметка отпадна в полза на ясна, права странична линия. След преместването на Luthe в BMW, дизайнът на Type 81 отново е сериозно ревизиран. Giorgio Giugiaro превежда дизайна в крайната, пуристично изглеждаща концепция за линеен кубоиден дизайн.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro.png
През август 1978 г. е представен новият модел. Audi 80 е пораснал значително: цели 18 см дължина и 8 см ширина. Така Type 81 вече е позициониран половин клас по-високо. Сега конкуренти бяха Ford Taunus, Opel Ascona или моделите на BMW 316/318. Първоначално Audi 80 Type 81 се предлагаше с 1,3-литров двигател с напречен поток от 55 к.с. (60 к.с. в моделите за износ) и с 1,6-литрови двигатели със 75, 85 и 110 к.с. Двигателят със 110 к.с. с инжекцион Bosch K-Jetronic е запазен за Audi 80 GLE. В допълнение към безименното основно оборудване, моделите с карбуратор се предлагат като Audi 80/Audi 80 S с L/LS и GLS или GLE надстройки за двигателя със 110 к.с. Абревиатурите "S" бяха запазени за 1,6-литровите модели, като базовото оборудване се предлага само във връзка с двигателите с мощност 55 и 75 к.с.

Type 81 беше кола с прави линии и изчистен дизайн. Предната част изглеждаше много широка поради единството на кубовидни мигачи, правоъгълни фарове и радиаторна решетка. За първи път при Audi пръстените на Audi в решетката на радиатора не бяха рамкирани с хромирани линии от двете страни, а стояха самостоятелно като диамант на черен фон. Широки брони, изработени от черна пластмаса, допълнително подчертаха ширината на автомобила. Броните бяха съединени отстрани чрез извивка от ламарина, за да образуват линия на колана. В страничен изглед каросерията има клиновидна форма с прави линии и изпъкнал триъгълен заден прозорец. При седана с две врати той беше изоставен в полза на голям заден страничен прозорец, който създаваше впечатление за купе. Отзад имаше широки задни светлини, които формално напомняха на предшественика, което, в съчетание с голямата пластмасова броня, доведе до по-обемист изглед отзад. Багажникът беше просторен с 505 литра, но често беше критикуван за дълбочината си и високия праг.

Резервоарът беше поставен изправен зад облегалката на задната седалка от съображения за безопасност. В случай на сблъсък отзад, той е по-добре защитен и капацитетът му може да бъде увеличен до 68 литра. Резервното колело беше монтирано изправено отляво в багажника и позволяваше бърз достъп дори когато багажното отделение беше напълно заредено.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro1.png

Модерно проектираното пластмасово табло се вписа добре в новия цялостен дизайн. Пластмасовата част се предлагаше в три основни цвята (Baltic, Ivy и Negro), като долната част беше оцветена в по-светли нюанси (лазур, тръстика, пясък, корал). В основната конфигурация горната част можеше да бъде поръчана само в цвят „негро“, което понякога водеше до доста авантюристични цветови комбинации (напр. негро/лазур). Органите за управление на вентилацията са мигрирали към централната конзола, за да направят място за два допълнителни вентилационни отвора. Двата външни от четирите вентилационни отвора също насочват топъл въздух, ако е необходимо, за да се сведе до минимум запотяването на страничните прозорци. При модел 81/85 воланът не е в центъра пред седалката на водача, а е леко изместен към центъра на автомобила по ергономични причини. Кормилната колона е проектирана по такъв начин, че да се освобождава в случай на сблъсък отзад и да не се избутва във вътрешността. В допълнение, главината на волана е снабдена с полиуретанова ударна плоча. Външното огледало беше монтирано в сгъваем пластмасов корпус; само стъклото на огледалото се коригира, ако е необходимо.

Самата пилотска кабина също е станала по-модерна. Вместо предишните кръгли инструменти, Type 81 сега имаше модерен, правоъгълен кокпит зад извит панел от плексиглас. Този инструментален панел съдържаше скоростомера и скоростомера отляво. Като рожба на петролната криза, Audi 80 беше автомобил, подстриган за икономия. Вместо дисплей за температурата на охлаждащата вода, Type 81 беше оборудван с "иконометър", чиято стрелка измерваше вакуума, за да покаже дали се използва много или малко бензин. Водачът беше само частично информиран за температурата на водата: Audi показа студеното работно състояние със синя светлина - ако червената предупредителна лампа светнеше, температурата на охлаждащата вода е твърде висока.
Иконометърът и индикаторът за гориво бяха монтирани един до друг в средата на пилотската кабина. В основния модел светлинните индикатори бяха разположени в кръг отдясно. От оборудването L вместо това имаше голям часовник или (от двигателя с 85 к.с. модул, състоящ се от голям оборотомер с интегриран малък часовник. Отляво и отдясно на инструменталния блок всички важни превключватели бяха монтирани като превключватели Първо имаше Audi

80 само като седан с четири врати и ръчна скоростна кутия Двувратите и автоматичните трансмисии не бяха предлагани до пролетта на 1979 г. GLE, който вече беше обявен на премиерата, също беше доставен само от пролетта на 1979 г. поради до тесните места на капацитета.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro2.png

Технически, много са пренесени от предишния модел. С шасито с подпори MacPherson и носачи на подрамата отпред и твърда торсионна колянова ос отзад, кормилна рейка и зъбно колело и спирачки с хидравлично управление (дискови спирачки отпред, обикновено барабанни спирачки отзад), почти всичко остана същото, само комфортът и окачването бяха оптимизирани. Двигателите също са до голяма степен взети от предшественика Type 82.

Audi 80 се произвежда основно в Инголщат, но през годините почти 210 000 автомобила слизат от поточната линия в завода на VW в Емден, където се произвеждат и VW Passat и Santana, базирани на същата платформа. Често се казва, че Audi 80 от Emden има склонност към повреди от корозия, което обяснява защо трудно можете да ги намерите в наши дни. Всъщност, поради близостта до морските пристанища, експортният дял на Audi 80, произвеждан там, е особено висок.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro3.png

Основно оборудване

Базовият модел, който се наричаше само Audi 80 (55 к.с.) или Audi 80 S (75 к.с.), почти не беше рекламиран. Явно изключително оскъдно оборудваният модел е бил дори смущаващ за Audi. Толкова смущаващо, че не беше снимано никъде. Само моделите L/LS или GLS бяха показани в брошурите, както и в снимките или рекламите в пресата. Външно основният модел се различаваше по черни капаци за главините на колелата и гайките на колелата, черни декоративни ленти на праговете и страничните прозорци, както и над и под фаровете. Вътре той имаше покривала за седалки, изработени от фино кадифе, които се предлагат в четири цвята. Горната част на арматурното табло беше само в цвят Negro, долната страна в четирите тона лазурно, тръстика, пясък и корал. Вместо часовник, контролните светлини бяха подредени в кръг отдясно в пилотската кабина. Воланът беше тънък и не беше разпенен с пластмаса. Нямаше нито светлинен индикатор за ръчната спирачка, нито брояч на изминатия път. Външните огледала не се регулираха отвътре. Нямаше запалка, жабката беше проектирана само като отворен рафт без капак. Сенникът от страната на пътника нямаше огледало за грим и не можеше да се завърти настрани. Запазена е дори ламперията на обкова на седалката. В крайна сметка имаше облегалки за глава, предпазни колани и отопляемо задно стъкло като стандарт. При 12 295 DM за 55 к.с. с две врати, това беше най-евтиният начин да карате Audi 80 през 1978 г. Външните огледала не се регулираха отвътре. Нямаше запалка, жабката беше проектирана само като отворен рафт без капак. Сенникът от страната на пътника нямаше огледало за грим и не можеше да се завърти настрани. Запазена е дори ламперията на обкова на седалката. В крайна сметка имаше облегалки за глава, предпазни колани и отопляемо задно стъкло като стандарт. При 12 295 DM за 55 к.с. с две врати, това беше най-евтиният начин да карате Audi 80 през 1978 г. Външните огледала не се регулираха отвътре. Нямаше запалка, жабката беше проектирана само като отворен рафт без капак. Сенникът от страната на пътника нямаше огледало за грим и не можеше да се завърти настрани. Запазена е дори ламперията на обкова на седалката. В крайна сметка имаше облегалки за глава, предпазни колани и отопляемо задно стъкло като стандарт. При 12 295 DM за 55 к.с. с две врати, това беше най-евтиният начин да карате Audi 80 през 1978 г. Предпазни колани и отопляем заден прозорец като стандарт. При 12 295 DM за 55 к.с. с две врати, това беше най-евтиният начин да карате Audi 80 през 1978 г. Предпазни колани и отопляем заден прозорец като стандарт. При 12 295 DM за 55 к.с. с две врати, това беше най-евтиният начин да карате Audi 80 през 1978 г.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro4.png

L/LS оборудване

Повечето клиенти избират Audi 80 L (55 к.с.) или LS (75 или 85 к.с.). Външно се отличава с хромирани ленти над и под фаровете и в решетката на радиатора и хромирани ленти на страничните прозорци и прагове. Гайките на колелата и главината бяха скрити под хромирани капачки. Външните огледала се регулираха отвътре, воланът се захващаше по-добре от пластмасова пяна. Вместо големите светлинни индикатори имаше голям аналогов кварцов часовник или, в случая на двигателя с мощност 85 к.с., оборотомер с интегриран часовник. Сенникът отдясно беше снабден с малко огледало за грим и се завъртя настрани. В допълнение към цветно координирания панел на прага на вратата, превключвателите и контролите за отопление и вентилация вече бяха осветени. Освен това водачът беше възхитен от интервалния превключвател на чистачките на предното стъкло с функция за автоматично избърсване/измиване. Сега жабката имаше заключващ се капак. Таблото се предлагаше в три нюанса, докато долната част беше контрастна в четири нюанса, съответстващи на цвета на тапицерията, което изглеждаше много хармонично. Audi 80 LS с четири врати и популярния двигател със 75 к.с. се предлагаше за DM 14 285.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro5.png

GLS/GLE оборудване

При моделите GLS/GLE хромираният пакет е разширен, за да включва декоративни ленти на броните и навсякъде около страните. Имаше също хромирани пръстени за тапицерия на колелата и хромиран накрайник на ауспуха. Бронзово оцветеното стъкло вече беше включено в пакета GL, както и по-голяма централна конзола. Детайлите поставят луксозните акценти в интериора: декоративни лайстни и платнени инкрустации на панелите на вратите, декоративни ръбове на вентилационните отвори и лъскави пръстени на Audi върху ударната плоча на волана. Много други практични малки неща зарадваха собственика: контактен превключвател на задната врата, кутии за съхранение на предните врати, жабката вече се заключваше - както и капачката на резервоара за гориво, осветлението на багажника и т.н. През 1978 г. Audi искаше 15 525 DM за четворка -врато Audi 80 GLS с 85 к.с. Първоначално пакетът GLS беше достъпен само за двигатели със 75/85 к.с. От 1979 г. обаче можете да поръчате и най-доброто оборудване във връзка с базовия двигател с 55 к.с. като Audi 80 GL.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro6.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro7.png

Audi 80 GLE беше топ моделът от ранната гама Audi 80. Двигателят със 110 к.с. с Bosch K-jetronic не беше нищо ново. В продължение на няколко години той форсира Audi 80 GTE и Golf GTI. За разлика от войнствения предшественик GTE, Audi 80 GLE е проектиран с акцент върху комфорта. Така че до голяма степен съответстваше на оборудването на GLS. Като специална характеристика е осигурена само една направляваща лопатка за горния двигател на рамото на чистачката от страната на водача, което не е използвано в серията. Освен това имаше и предно стъкло от ламинирано стъкло. GLE нямаше хромираната облицовка на ауспуха на GLS. Вместо големия часовник той имаше оборотомер с по-малък интегриран кварцов часовник като стандарт. Поради голямото търсене и производствените затруднения, Audi 80 GLE не е доставен до пролетта на 1979 г. Началната цена беше 17515 DM за четири врати.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro8.png

1981 моделна година

Имаше няколко модификации на Audi 80 за моделна година 1981. Двуцветният дизайн на арматурното табло беше премахнат - сега се доставяше в един цвят, за да съответства на цвета на интериора в нюанси на черно, лазурно и тръстика. Често критикуваните превключватели до дисплеите са проектирани в по-тактилна форма. Дизайнът на отделението за вещи и централната конзола на моделите GL също е променен. В резултат на втората петролна криза през 1979/80 г. шофьорите на Audi 80 бяха още по-мотивирани да шофират по икономичен начин. В допълнение към икономера в пилотската кабина беше въведен индикатор за предавките под формата на символ на малка стрелка. Това светва, когато трябва да се превключи следващата по-висока предавка, за да се намали разхода.

Раираните велурени тъкани на оборудването L бяха премахнати, вместо това имаше по-завършено изглеждащ, издръжлив плат, наречен плетен велур Marengo с фин зигзаг. Моделите GL/GLS бяха снабдени с кариран велурен плат, с който трябваше малко да свикнете, но сега е емблематичен.

В средата на моделната година, през зимата на 1980/81 г., хромираните метални лайстни в уплътненията на предното и задното стъкло бяха премахнати в полза на пластмасова версия с хромирана визия, която за съжаление се превърна в дразнене на очите поради свиване и пожълтяване в резултат на UV лъчение.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro9.png

Audi 80 LC (първо поколение)

През есента на 1980 г. търговската организация на VAG предлага "половин дузина начини да спестите половин дузина сметки". В допълнение към специалните модели на VW Golf SC, Scirocco SL, Scirocco CL Passat LX и Passat Variant LX, Audi 80 LC беше единственият модел на Audi, предлаган като част от тази продажбена офанзива.

Audi 80 LC се предлага само като хечбек с четири врати и 5-степенна механична скоростна кутия. Можете да избирате между двата популярни 1.6-литрови бензинови двигатели със 75 и 85 к.с. Първото поколение на Audi 80 LC - друг специален модел със същото име беше пуснат на пазара през пролетта на 1982 г. като "юбилеен автомобил" за отбелязване на 10-ата годишнина на серията 80 - се предлагаше в три цвята. Освен диамантено сребрист металик и Saturn metalic, имаше и специалният цвят Venus red, който беше запазен само за Audi Quattro през първата моделна година и иначе не се появяваше в цветовите класации на седана.

Оборудването вече беше напълно завършено и LC се намираше между нивата на оборудване L и GL. Външно на пръв поглед изглеждаше като нормално Audi 80 GLS. Само 13-инчовите алуминиеви джанти на купето и надписът LC, изчертан от мрежов филм, разкриваха специалния модел. За разлика от GL обаче, LC няма бронзови стъкла.

Седалките в интериора бяха покрити с карирана велурена тъкан в черно от GL, но тъканите бяха проектирани по различен начин с различни декоративни шевове: те очакваха дизайна на седалките на по-късните модели GL от моделна година 1982. Панелите на вратите с покритие от кафява синтетична кожа са заимствани от оборудването L, както и "малката" централна конзола. Като специална характеристика Audi 80 LC любопитно нямаше заключване на жабката, нямаше декоративна лента в таблото и също така нямаше отделение за сервизната папка на VAG!

Тези малки неща обаче бяха компенсирани от дясно външно огледало, запалка, регулируема по височина седалка на водача и облегалки за глава за пътниците отзад. Стерео касетъчно радио "Puebla Stereo CR" с 2 високоговорителя отпред и 2 отзад също беше включено, за да можете да се наслаждавате на музиката и докато шофирате в Audi 80 LC.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro10.png
Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro11.png
Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro12.png
Ауди 80 дизел

От октомври 1980 г. към гамата двигатели на Audi 80 за първи път е добавена дизелова версия. За тази цел 1,5-литровият агрегат, който се предлага във VW Golf от 1976 г., е доразвит. Работният обем е увеличен до 1,6 литра, а мощността е увеличена с 4 до 54 к.с. (40 kW). Заради модификациите обаче въртящият момент се е увеличил с цели 20% до 102 Nm, които вече са налични при 2000 об/мин. опашка. Дизелът Audi 80 се смяташе за един от най-икономичните автомобили в света по това време: С разход от 4,7 литра на 100 км при постоянна скорост от 90 км/ч, пробегът от 1200 км беше възможен благодарение на големия резервоар обем - дори при реалистични пътни условия! Като опция дизелът с мощност 40 kW може да бъде поръчан и с 5-степенна механична скоростна кутия, което допълнително намалява разхода. Но дизелът със сигурност не беше ракета. Максималната скорост беше 140 км/ч, а на дизеловия двигател бяха необходими цели 20 секунди, за да ускори от 0 до 100 км/ч. Audi 80 LD с четири врати струва 16 945 DM.

Икономията на гориво на Audi 80 diesel беше потвърдена в началото на 1981 г. от няколко теста на превозни средства, извършени от различни автомобилни списания. Например двама журналисти от ADAC Motorwelt купиха Audi 80 LD, заредиха го и преминаха през 6 държави за два дни; половината по селските пътища и половината по магистралите. Пътуването продължи от Мюнхен през Брегенц, Констанц, Страсбург, Мец, Арион, Люксембург, Саарбрюкен, Хайлброн и Ландсхут обратно до Мюнхен. И тъй като след 1405 км резервоарът все още не беше празен, те бързо караха до Гармиш и обратно... едва след 1649,9 км свърши - разход от 4,45 литра на 100 км!

В началото на 1981 г. Autozeitung проведе и тест за потребление от различен вид. Сравнени са 140 производствени автомобила от различни производители, нации и класове - от най-малката кола до малката кола, кола от среден клас до луксозна лимузина и спортна кола. Резервоарът се пълни с 1 литър гориво и се измерва разстоянието, което автомобилът може да измине с това количество гориво. Неочакван победител в това любопитно състезание: Audi 80 diesel, което измина сензационните 15,9 км с един литър гориво!

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro13.png
Formel E

В края на 1980 г. VW представя нова концепция за редица автомобилни групи като отговор на втората петролна криза през 1979/80 г. Зад името "Формула Е" се крие концепция, която не беше особено популярна в началото на 80-те години. Все пак всеки, който погледне модерно превозно средство, често със стандартен дисплей за разхода на гориво, препоръка за превключване на предавките и автоматична старт-стоп система, ще осъзнае колко далеч концепцията на Formula E е изпреварила времето си.

При Audi 80 оборудването на Formula E беше налично само в комбинация с двигател с мощност 85 к.с. (по-късно 90 к.с.). Иконометърът вече беше монтиран във всяко Audi 80 Type 81 с бензинов двигател от самото начало, за да се осигури оптимизирано шофиране, а от началото на моделната година 1981 имаше и индикатор за превключване на предавките под формата на малка жълта стрелка, която винаги свети, когато по-високите предавки водят до по-икономични стойности на потреблението. Формула E 80s също бяха оборудвани с 4+E трансмисии, при които максималната скорост се достигаше на 4-та предавка, но чиято 5-та предавка беше проектирана да бъде особено дълга, за да се кара при ниски обороти на двигателя.

Сърцето на концепцията на Formula E обаче беше автоматичната старт-стоп система, която позволяваше изключване на двигателя с натискане на бутон, когато автомобилът е неподвижен – например при червен светофар. Една крачка на педала на съединителя и газта беше достатъчна, за да стартирате двигателя отново и да можете да потеглите бързо. При директно сравнение с нормално Audi 80 със същия двигател, икономията според производителя е около един литър на 100 км. През август 1981 г. пакетът Formula E струва скромните 465 DM допълнително.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro14.png

1982 моделна година

Гамата Audi 80 е преструктурирана за моделната 1982 година. Новите обозначения C, CL и GL замениха предишните обозначения Audi 80/80S, L/LS и GL/GLS. Оборудването на съответните модели в някои случаи е леко модифицирано. В допълнение, нов, определено луксозен топ модел с петцилиндровия карбураторен двигател на Audi Coupé GT 5S видя бял свят: Audi 80 CD. В Audi в Инголщат беше пуснат в експлоатация нов завод за производство на каросерии - това доведе до подобрено качество на обработка и по-добра защита от ръжда за Audi 80.

Слушайте 80 C

Безименният базов модел Audi 80 не беше кой знае какъв бестселър, което със сигурност се дължеше на доста оскъдното и безлюдно оборудване от една страна и липсата на рекламна подкрепа от друга. Като част от преструктурирането на гамата Audi 80, простото Audi 80 се превърна в новото Audi 80 C, с подобрено оборудване и модернизиран външен вид. Audi 80 C вече се предлагаше само с новия 1,3-литров двигател, който вече имаше 60 к.с., и скоростна кутия 3+E. С това главата "Мотор с напречен поток" в Type 81 приключи. Новият двигател беше похвален като особено икономичен - разходът от 7,8 литра на 100 км/ч в градския цикъл беше много добра стойност в началото на 80-те години. Икономичният 1,6-литров дизел с 54 к.с. се предлагаше като алтернатива,

С изключение на пръстените на Audi в решетката на радиатора, всички хромирани декоративни елементи от външната страна на Audi 80 C са матово черни. Дори хромираните ленти в уплътненията на прозорците бяха пропуснати в полза на черни плътни гумени уплътнения. Както при по-ранния основен модел, Audi 80 C няма хромирани капачки, а пластмасови капачки за главината на колелото и винтовете. По протежение на горната странична линия, C моделите имаха контрастираща цветна двойна декоративна линия. Въпреки това гамата от цветове за Audi 80 C беше ограничена. Подобно на по-големите си братя, C сега имаше композитно предно стъкло Gals и халогенни фарове.

Интериорът се характеризира с нови тъкани на седалките в поразителен раиран вид в негрови пясъчни тонове. Арматурното табло се предлагаше само в черния цвят. Вместо предишния кръг от контролни светлини, Audi 80 C беше наваксано с по-доброто оборудване по отношение на арматурното табло - големият аналогов часовник също беше поставен тук. Във времена на скъп бензин вече стандартната заключваща се капачка на резервоара за гориво имаше смисъл. От предишния модел остана само външното огледало с ръчно външно регулиране.

През август 1982 г. 14 580 DM за двувратата беше началната цена в света на Audi 80. Но имаш и брояч за пробег, запалка и пепелник за пътниците отзад (тогава още пушихме...)!

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro15.png

Audi 80 CL

Наследникът на популярния модел L/LS е Audi 80 CL. Външно той беше неразличим от своя предшественик. Дори в интериора малките корекции почти не се забелязваха. Вместо трикотажния велур Marengo е използван плат с "ромбовиден дизайн", който е променен само в някои детайли. Предните врати вече също имаха кутиите за съхранение на предишния GL. Нови бяха и вече стандартното осветление на багажното отделение, огледало за гримиране на предния пътник и контактни превключватели на вратите на задните врати. През август 1981 г. Audi 80 CL с четири врати струва 16 705 DM на приятелския партньор на VAG.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro16.png

Audi 80 GL

Предишните модели GL/GLS бяха групирани под съкращението "GL". Отвън всичко остана до голяма степен непроменено. Само вече стандартната система за почистване на фаровете привлече вниманието. За това собственикът трябваше да живее без предишното бронзово оцветяване на стъклата, но срещу доплащане можеше да се поръча зелено топлоизолационно остъкляване. Звукът на новото Audi 80 GL е подобрен: когато клаксонът е активиран, вече звучи фабрично доставения двутонален клаксон. Интериорният дизайн с карирани велурени тъкани е пренесен до голяма степен непроменен от моделната година 1981. Само шевовете на декоративните тъкани са проектирани по различен начин. Audi 80 GL струва 17 880 DM през август 1981 г. като седан с четири врати и 75 к.с.


Audi 80 CD 5S

Новият топ модел на Audi 80 от август 1981 г. е Audi 80 CD 5S. За задвижването седанът Audi 80 е оборудван с петцилиндров двигател; в случая с 1.9-литровия бензинов двигател от Audi Coupé GT5S, който генерира 115 к.с. Премиерата на петцилиндровия двигател в Audi 80 беше CD в най-добрия случай за германския пазар - година по-рано 80 беше наличен например в Швейцария или Швеция като Audi 80 CL 5E / GL 5E или на американския пазар като Audi 4000 с петцилиндрови инжекционни двигатели. Трансмисията се осигуряваше от стандартната ръчна трансмисия 4+E или 3-степенна автоматична скоростна кутия срещу доплащане. Audi 80 CD 5S се предлага само като четири врати. Дори отвън новодошлият се различава от четирицилиндровите си братя: стандартен преден спойлер в цвета на автомобила,

Интериорът също беше определено луксозен: дебела велурена тапицерия в дизайн на пчелна пита, модерни облегалки за глава отпред и отзад и спортен волан с четири спици, взет от Coupé GT, гарантираха класна атмосфера. Дори уплътненията на вратите бяха облицовани с велур в съответния цвят на оборудването.

Влизането в Audi 80 Oberliga струва колосалните 21 570 DM през август 1981 г. Металната боя, която вече е стандартна, е включена в цената.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro17.png

Ауди 80 Турбодизел

На автомобилното изложение в Женева през март 1982 г. Audi представи новия 1,6-литров турбо дизелов двигател в Audi 80. Новият двигател има мощност от 70 к.с. (51 kW) и извежда Audi 80 до максимална скорост от 158 км/ч. В замяна на това двигателят се задоволява с разход от 4,8 литра на 100 км при контактна скорост от 90 км/ч, което е много умерено за времето. Турбо дизелът беше стандартен с намаляваща разхода 4+E трансмисия, при която максималната скорост се достигаше на 4-та предавка. Електронната предавка е проектирана да бъде особено дълга за шофиране с оптимизиран разход при ниски обороти на двигателя.

За турбодизела беше обявена автоматична скоростна кутия със специална функция, но тя всъщност беше налична само в серията за 40 kW атмосферен дизел от Mj. 1983 г. влиза в употреба: Предавката "E" (за разединяване) е подобна на добре познатата предавка "D", но тук двигателят е отделен от задвижващия механизъм веднага след отпускане на педала за газ.

Турбодизелът Audi 80 се предлага само като седан с четири врати и първоначално само в клас на оборудване CL и в най-високата гама CD оборудване, но още през моделната 1983 г. турбодизеловият двигател може да бъде поръчан и в комбинация с оборудване C и GL.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro18.png
 
Last edited:
Специален модел Audi 80 LC

Audi 80 се продава в продължение на 10 години през 1982 г. (ако пренебрегнете първото Audi 80, базирано на F103 в края на 60-те). Причина Audi да пусне специален модел на Audi 80 като "юбилеен автомобил". Audi 80 LC е проектиран като "евтин" автомобил, базиран на Audi 80 C. Специалният модел се предлагаше в цвят Gobimetallic, кремаво бежово и червено Gambia изключително като 4 врати. Външно LC приличаше на Audi 80 C, с двойна ивица в горната странична линия, почернени декоративни части и стоманени джанти с черни пластмасови главини и капаци на винтове. Надписът LC беше залепен на вратата на багажника като надпис на филм. Вътре Audi 80 LC е надграден с ромбовидната тъкан от моделите CL. Декоративната лента в панелите на вратите беше на "юбилейната кола" поддържан в матов златист тон. Като пакет оборудване, Audi дарява две външни огледала, задни облегалки за глава, регулируема по височина седалка на водача, стерео касетофон, фарове за мъгла и задни светлини и гуми 175/70 SR13. Наличните опции за двигатели бяха двигател с мощност 60 к.с. със скоростна кутия 3+E, бензинов двигател с мощност 75 к.с. и дизелов двигател с мощност 54 к.с. с 4-степенна механична скоростна кутия.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro19.png

Audi 80 Quattro

С цена, еквивалентна на около три „нормални“ Audi 80, Audi Quattro беше запазено само за малка, добре финансирана публика, която беше ентусиазирана от спорта. След успеха на "Ur-Quattro", Audi иска повече: а именно да наложи задвижването Quattro в масово производство. Фердинанд Пиех обяви през 1982 г., че модел Quattro скоро ще се предлага във всяка серия на Audi. В края на 1982 г. Audi е световен рали шампион в класирането на производителите с Quattro. Перфектната обстановка за предлагане на quattro задвижване в масово произвеждан автомобил за първи път: Audi представи на публиката Audi 80 Quattro, първият седан от среден клас с постоянно задвижване на всички колела.

Подовият монтаж на Audi 80 е модифициран за задвижване на всички колела. Централният тунел беше разширен, за да побере карданния вал, а поради задния мост Quattro и свързаната с него промяна в изпускателната система, подът на багажника също беше напълно различен от този на братята с предно предаване. Задвижването quattro осигури на Audi 80 по-неутрално управление, повече сцепление и по-високи скорости в завой. Подобно на големия си брат, Audi 80 Quattro също има заден шумозаглушител с двойни изпускателни тръби. В съчетание с тритръбния колектор и изпускателната тръба, той особено подчертава отличителния петцилиндров звук.

Двигателят е предимно петцилиндров инжекционен двигател с работен обем от 2,1 литра, който се предлага в Audi Coupé GT 5E от март 1982 г. В Audi 80 Quattro той доставя 136 к.с. и ускорява седана със задвижване на четирите колела до максимална скорост от 193 км/ч. За да се отдаде дължимото на по-високата производителност, Audi 80 Quattro има вентилирани спирачни дискове на предния мост и дискови спирачки на задния мост.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro20.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro21.png

Audi 80 Quattro се различаваше визуално в някои детайли - беше наследил предницата на Audi Coupé. Широколентови двойни фарове зад обща леща, пътепоказатели отпред в бронята, преден спойлер, боядисан в цвета на автомобила. Погледнати отстрани правят впечатление широките декоративни лайстни на Audi 80 CD 5S и рамките на вратите, които също бяха почернели. За разлика от CD-то, Quattro почти нямаше хромирана украса - всички хромирани части бяха почернени като GTE. Малки лога на Quattro бяха прикрепени към задните триъгълни стъкла. Задната част също украсяваше черния пластмасов панел между задните светлини. Въпреки това, задният спойлер и задна престилка от три части с двутръбен ауспух, които са боядисани в цвета на автомобила, са по-впечатляващи.

Ексклузивното Audi 80 Quattro с четири врати и джанти 175/70 HR14 върху стоманени джанти с пълни капаци в аеро стила на новото Audi 100 се доставя като стандарт.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro22.png
Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro23.png

Интериорният дизайн също напомня на Audi Coupé GT. Седалки, тапицирани с Karotweed negro, спортни седалки отпред с рамкови облегалки за глава - седалката на водача е регулируема по височина, формована задна седалка с интегрирани облегалки за глава отзад. За първи път при Audi 80 интериорът от естествена кожа се предлага като опция срещу доплащане от 2567 DM (декември 1982 г.). Небето беше запазено в черния цвят. Шофьорът на Audi 80 Quattro може да управлява колата с покрит с кожа спортен волан с четири спици. Копчето за превключване и багажникът за превключване също бяха покрити с кожа. Audi 80 Quattro имаше пластмасов антирефлексен щит над арматурното табло. В централната конзола беше този с копче за издърпване за пневматично заключване на диференциала на средния и задния мост, ако е необходимо.

Що се отнася до екстрите, Audi 80 Quattro беше много изискан за разлика от събратята си: за първи път в списъка с опции имаше опции като система за круиз контрол (DM 536) или електрически люк (DM 1442) (цени като от декември 1982 г.). Любопитно е, че електрически прозорци са налични само за предните врати, докато за 80-те години с предно задвижване от версията GL те могат да бъдат поръчани и за четирите прозорци на вратите. Също толкова любопитно е, че през моделната 1983 година Audi предлага само опция за отопляема шофьорска седалка за Audi 80 Quattro. През моделната година 1984 обаче тази оферта беше разширена и за предната пътническа седалка.

В края на 1982 г. клиентът има избор между 7 стандартни цвята: червено Марс, алпийско бяло, сребрист металик Zermatt, черен металик Montego, син металик Amazon, розов металик Porto и червен металик Siena. От 31 850 DM купувачът може да нарече първия седан със задвижване Quattro свой.
Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro24.png
Audi 80 GTE

С появата на Audi 80 CD 5S, Audi 80 GLE стана излишен като ориентиран към комфорта спортен седан в гамата на Audi 80. Поради това подравняването беше преразгледано в полза на спортна концепция. В началото на 1983 г. е представено Audi 80 GTE, което е предназначено да представлява възможност за кариера за спортни шофьори на GTI, които търсят повече пространство и комфорт по семейни причини. GTE не се канибализира с Audi 80 Quattro, което също беше представено по това време, тъй като по-ниската му цена се хареса на по-широка аудитория от Quattro. Audi 80 GTE се предлагаше от 21 000 DM, около 500 DM по-малко, отколкото трябваше да платите за BMW 318i, което обаче все още струваше 1800 DM за 5-степенната скоростна кутия и алуминиевите джанти, които са стандартни за Audi.

За двигател е използван новият 1.8 литров двигател със 112 к.с., използван вече в Golf GTI. За разлика от GLE, това е истински напредък, тъй като въртящият момент от 160 Nm вече е наличен при 3500 rpm за разлика от 140 Nm при 5000 rpm при GLE. На практика това означава по-добро шофиране с по-малък разход на гориво. С новия двигател е възможна максимална скорост от 184 км/ч.

Audi предостави на GTE пищна гама от стандартно оборудване. Спортна 5-степенна ръчна скоростна кутия, седалки с рамкови облегалки за глава в реге дизайн, спортен волан с четири спици, три допълнителни инструмента в централната конзола, кожено копче за скоростите и външно огледало от страната на пътника зарадваха спортния шофьор. Бяло боядисани алуминиеви джанти с гуми 175, преден спойлер в цвета на каросерията, черен заден спойлер на капака на багажника и динамични декоративни ленти с надпис GTE на страничните повърхности осигуряват впечатляващо, спортно излъчване. GTE имаше лопатка за насочване на въздуха на лявото рамо на чистачката за увеличаване на контактното налягане на чистачката. Пръстените на Audi, боядисани в бяло в решетката на радиатора, също направиха GTE разпознаваем отпред.

GTE се предлагаше като модел с две и четири врати в цвят Alpine White, Zermatt Silver Metallic и Montego Black Metallic.
Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro25.png
Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro26.png
1984 моделна година

Моделът от 1984 г. донесе някои детайлни подобрения за серията Type 81/85. Първото нещо, което привлече вниманието, беше новият волан с четири спици, който замени донякъде сивия предишен волан. В допълнение, широко критикуваният дисплей на икономера в арматурното табло беше премахнат в полза на дисплей за температурата на водата. Малцина забелязаха, че страната на надлъжното регулиране на седалките е променена и че има нови ключалки, които могат да бъдат отключени с натискане на бутон дори при напрежение. Нововъведените пластмасови вътрешни калници в арките на предните колела също бяха скрито подобрение. Те имаха изключително положителен ефект върху устойчивостта на корозия и сега защитиха чувствителните зони на стойките на калниците, А-колоната и предната част на праговете.

Имаше големи промени в Audi 80 GTE - спортният вид беше върнат малко назад - Audi сега разчиташе повече на спортното подценяване. Забележимите странични декоративни линии вече ги нямаше, но GTE моделна година 1984 имаше широките декоративни ленти на Audi 80 CD и голямото Audi 80 Quattro. Белите алуминиеви джанти също бяха премахнати от GTE - сега той се доставяше от фабриката само с капаците на колелата с аеро дизайн. Опционалните екстри бяха алуминиеви джанти със спици с гуми 185/60 HR14. В интериора, от друга страна, освен новия волан, познат от Audi 100, всичко остана същото.

От началото на 1984 г., с Audi 80 Quattro, беше възможно за първи път да се поръча ABS антиблокираща спирачна система от Audi в автомобил от среден клас. При задвижването Quattro ABS се деактивира автоматично при задействане на блокировките на диференциала. Веднага щом диференциалите бяха освободени отново, ABS се включи отново автоматично.

Специален модел Audi 80 SC

През моделната 1984 година, последната преди големия фейслифт на серията, Audi отново увеличи продажбите със специално предложение за специални модели. Audi 80 SC се предлагаше само като седан с четири врати, който имаше почернени рамки на вратите като топ моделите Audi 80. Оборудването включваше още зелено топлоизолиращо стъкло, външно огледало вдясно, широки странични лайсни, задна светлина за мъгла и двутонален клаксон. 80 SC се търкаля на широки гуми с размер 175/70 SR13 върху стоманени джанти с капаци на колела в аеро дизайн.

Що се отнася до двигателя, потенциалните купувачи могат да избират между 60 к.с. със скоростна кутия 3+E, популярните двигатели със 75 и 90 к.с. и алтернативно атмосферен дизел с 54 к.с. и турбо дизел с 70 к.с.

Audi 80 SC може да бъде поръчан в серийните цветове Tornado Red, Gambia Red, Copenhagen Blue или Alpine White. Тези, които искат да похарчат малко повече за боята, могат алтернативно да получат металната боя Zermatt Silver Metallic, Amazon Blue Metallic или Topaz Green Metallic.

Интериорът също беше добре оборудван: карирани велурени седалки (регулируема по височина седалка на водача) с панели на вратите с платнени вложки по избор в цветове негро или пясък и кутии за съхранение отпред, големи подлакътници с дръжки като при моделите GL, поларени килими и голямата централна конзола на GL с касетофон и касетофон.

Цените варираха от 18 675 DM за най-евтиното Audi 80 SC с двигател с мощност 60 к.с. до 22 775 DM за Audi 80 SC с икономичния турбо дизелов агрегат и трансмисия 4+E.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro27.png

Audi 80 Sparquattro август 1983 г

За да разшири успеха на Audi 80 Quattro със 136 к.с., Audi планира да успее да се хареса на по-широка аудитория за задвижването quattro с по-евтин базов модел. Затова от август 1983 г. се предлага Audi 80 Quattro с 2,0-литров петцилиндров двигател със 115 к.с. Този нов двигател с късо впръскване с Bosch K-Jetronic беше много хармоничен - икономичен (7,1 литра / 100 км при 90 км/ч) и с висока еластичност и въртящ момент дори при ниски скорости (165 Nm при 3200 об/мин). „Малкият“ Quattro достигна максимална скорост от 184 км/ч.

Audi 80 Quattro със 115 к.с. беше с четири врати и можеше да се поръча и като с две врати - единственият Quattro седан с две врати в историята на Audi! Новата начална цена в света на Quattro беше 27 890 DM за модела с две врати, двата допълнителни входа отзад струваха 730 DM допълнително.

Още на пръв поглед "малкият" Quattro се различава от по-мощния си събрат по липсата на широколентови фарове - доставя се само с нормалната предница на Audi 80. Запазени са и спортните спойлери отпред и на капака на багажника. Както и други декоративни елементи като страничните лайсни, черния заден панел и черните кантове на рамките на вратите.

Собственикът ще пропусне добрата странична опора на спортните седалки - столовете на "Sparquattro" бяха нормални седалки Audi 80 с рамкови облегалки за глава, покрити с кариран туид, където задната част на облегалката беше покрита с имитация на кожа. Задната седалка също съответства на тази на нормалното Audi 80 без интегрирани подглавници. Като алтернатива може да се поръча интериор от изкуствена кожа срещу допълнително заплащане. Подобно на големия си брат, автомобилът със задвижване на четирите колела със 115 к.с. също имаше черно-кафява облицовка на покрива, кожено копче на скоростите и маншет, както и задното стъкло с логото на Quattro в нагревателните кабели. Воланът беше новият волан с 4 спици на Audi. Много малко клиенти ще са забелязали няколко малки разлики в оборудването, като нормалния клаксон вместо двуцветните фанфари и поларения килим вместо велур.

Sparquattro се доставя стандартно на стоманени джанти с пълни капаци. За разлика от брата със 136 к.с., сервоусилвателят на волана подлежи на допълнителна такса. Audi 80 Quattro със 115 к.с. се предлага в следните серийни цветове: Pasadenagelb, Montanarot, Malachitgrün и Alpineweiß. Тези, които искат да платят допълнителната такса за метална боя, могат да избират между Zermatt silver metallic, Montego black metallic, sable brown metallic, Amazon blue metallic, Oceanic blue metallic или Lhasa metallic. Tornadorot се предлагаше като специален цвят.

Изчисленията на Audi не се получиха със Sparquattro - само 2700 броя бяха продадени в Mj. Доставен през 1984 г. - много по-малко от очакваното. Следователно моделът беше спрян от производство само след една година и нямаше пряк наследник след фейслифта.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro28.png
 
Audi 80 CD5E от август 1983 г

Ерата на петцилиндровия карбураторен двигател в модела 81/85 приключи с моделната година 1983. От моделната година 84, превозните средства вече бяха оборудвани с новоразработен 2,0-литров двигател и Bosch вместо 1,9-литровия Доставен 5S двигател K-Jetronic. Новият двигател с код на двигателя JS също генерира 115 к.с. Субективно обаче този двигател изглеждаше много по-пъргав от малко мудния карбураторен двигател. JS разгърна мощността си дори при ниски обороти на двигателя и изглеждаше много хармонично настроен. Като цяло, характеристиките на шофиране и разходът на гориво се подобряват (напр. градски цикъл 11,3 вместо 12,5 литра). От август 1983 г. Audi 80 CD5S става Audi 80 CD5E. Освен общия фейслифт, оборудването остана същото.

Audi 80 CD5E се предлага в алпийско бяло, както и в стандартните метални цветове Zermatt Silver, Gemini Grey, Montego Black, Sable Brown, Sapphire, Amazon Blue, Porto Rose, Topaz Green, Gobi и Sudan Brown.

През септември 1983 г. цената на версията с механична скоростна кутия 4+E е 25 455 DM, автоматичната струва допълнително 1 005 DM.
Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro29.png

Специален модел Audi 80 GTE - Сега още по-спортен

През моделната 1984 година Audi надгражда модифицирания GTE със специален модел. Пакетът от оборудване включваше зелено топлоизолиращо остъкляване, външно огледало вдясно, интегрирана задна светлина за мъгла и алуминиеви джанти с размер 6Jx14 с гуми 185/60 HR14. Стерео касетофонът Kassel Stereo CR с 4 високоговорителя беше черешката на тортата.

Специалният модел „Audi 80 GTE Now Even Even Sporter“ се предлага само като модел с четири врати в Tornado Red или Alpine White; цветовете Zermatt silver metallic или Amazon blue metallic също бяха налични срещу допълнително заплащане.

Цената през септември 1983 г. е 24 270 DM, което означава ценово предимство от 1453 DM за купувача.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro30.png


Специален модел Audi 80 Quattro 2.0 E - Сега още по-спортен

Също така през моделната 1984 г. имаше новото Audi 80 "икономичен" Quattro с 2,0-литров двигател като особено атрактивен специален модел.

Подобно на аналога на GTE, този специален модел също се предлагаше само като седан с четири врати в Tornado Red или Alpine White с опция за избор на Zermatt Silver Metallic или Amazon Blue Metallic срещу доплащане.

За разлика от обикновеното "Sparquattro", специалното издание "Сега още по-спортен" имаше матово черни рамки на вратите и широките странични декоративни лайстни на големия си брат със 136 к.с. Зеленото топлоизолиращо остъкляване, външното огледало от страната на пътника, двутоналния клаксон, вградената задна светлина за мъгла и регулируемата по височина седалка на водача повишават стойността на новото базово ниво Quattro. Специалното издание се търкаля върху алуминиеви джанти с дизайн на спици и гуми 195/60 HR 14. Стерео радиото Kassel също зарадва пътниците.

Цената на това специално Audi 80 Quattro 2.0 E беше 30 180 DM - за разлика от стандартния модел, който беше надграден по същия начин, купувачът спести колосалните 1 420 DM.


Фейслифт

През 1984 г. Audi 80 е на пазара през последните 6 години, външно почти непроменен. Повечето от конкурентните превозни средства бяха обновени през това време - Ford изпрати в състезанието футуристично изглеждащата Sierra вместо стария Taunus, Opel Ascona B получи наследник с Ascona C, който сега се управляваше като Audi 80 отпред джанти, BMW Новата серия 3 поставя нови стандарти по отношение на изработката и Mercedes заема компактния среден клас за първи път в края на 1982 г. с нов модел, 190 W201.

Така че беше време Audi, въпреки все още добрите продажби и положителните отзиви, да модернизират серията B2. Тъй като наследникът на серията B3 беше планиран само за моделната 1987 година, мащабният фейслифт трябваше да съживи типа 81/85. Визуално, световният шампион Audi 100 Type 44, представен през 1982 г., беше ясният модел за подражание. Type 81/85 също трябва да постигне по-добро шофиране и по-ниска консумация благодарение на подобрената аеродинамика, като същевременно запази гамата на двигателя.

Обновеното Audi 80 е представено на специализираната преса в края на юни 1984 г. в Регенсбург. 80-те изглеждаха по-модерни и луксозни, но без да губят лицето си.

Предната част с фарове, мигачи и радиаторна решетка вече беше леко наклонена. Самата решетка вече имаше по-малко и по-големи ребра, а хромираната облицовка беше пропусната - какъвто беше случаят с почти цялото превозно средство. Предната и задната пластмасова броня бяха по-обемни и разширени до арките на колелата. Започвайки с оборудването CC, всички 80-те години имаха голяма предна престилка в цвета на тялото, което беше много полезно за оптиката. Широки декоративни ленти, изработени от черна пластмаса, продължават черната лента на броните в страничната линия и я затварят, за да образуват линия на колана навсякъде. Самите колела бяха покрити с аеродинамични пълни капаци в стил Тип 44. Оптимизирането на коефициента на съпротивление беше успешно благодарение на тези мерки - фейслифтът от 80-те имаше коефициент на съпротивление от 0,39 вместо предишните 0,41.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro31.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro32.png

Най-забележителната промяна е новата задна част, която почти не се различава от тази на Audi 100 по отношение на дизайна. Кубовидни задни светлини с разделение 2+2 характеризират изгледа отзад. Двете външни полета с мигача в горната част и задната светлина в долната част достигаха около ъглите на автомобила и в страничния панел. Двете вътрешни полета бяха на задната врата, която сега стигаше до бронята. По този начин често изказваните критики към високия товарен праг останаха в миналото. Между другото, самият ръб беше защитен от повреда с пластмасов капак. След фейслифта капакът на багажника се държи отворен от два газови амортисьора.

80-те също станаха много по-модерни в интериора. Новото арматурно табло беше напълно преработено и обвито в разпенен материал. Видът на повърхността беше осигурен с кожена структура. И тук критиките към по-ранната част от твърда пластмаса бяха успешно противодействани. Инструменталното табло също беше в нов корпус, но остана до голяма степен същото. Вместо нормалното осветление обаче, инструментите и превключвателите вече светят с червена светлина, както при Type 44. Новите превключватели бяха ергономично оптимизирани и поставени по-удобно. Покритият с пяна волан с четири спици вече имаше своята премиера година по-рано в серията и беше запазен. Под кормилото сега имаше малко по-просторно отделение за съхранение, за които е пропуснато отделението за сервизна папка. Започвайки с CC оборудването, имаше големи кутии за съхранение на предните изходи, които се простираха по цялата дължина на вратата.


След фейслифта опциите за оборудване се наричат просто Audi 80, Audi 80 CC, Audi 80 CD вместо Audi 80 C, Audi 80 CL, Audi 80 GL. Въпреки това, Audi 80 CD не наследи предишното Audi 80 CD5E с петцилиндров двигател (това сега се предлагаше като Audi 90), а по-скоро Audi 80 GL. Запазено е Audi 80 GTE с инжекционен двигател 112 к.с.

Модернизираното Audi 80 се предлага само с четирицилиндрови двигатели - гамата от двигатели се състои от четири бензинови двигателя от 60 до 112 к.с. и два дизелови агрегата с 54 и 70 к.с. От този момент нататък петцилиндровите двигатели са запазени за нововъведения сестрин модел, Audi 90, с още по-висококачествено оборудване.


Базово оборудване Audi 80

След фейслифта базовият модел се нарича просто „Audi 80“, точно както през първите модели години 1979-1981. За разлика от по-ранните модели, това ниво на оборудване вече беше напълно оборудвано. Базовият модел обаче се различаваше на пръв поглед от по-високите класове оборудване поради липсата на преден спойлер. Освен това имаше само малки разлики във външния дизайн - по същество това бяха черните декоративни лайстни на страничните прозорци и на праговете и плътните гумени уплътнения на предните и задните прозорци, които трябваше да направят без имитация на хромирана облицовка ленти. Цветовата палитра се състоеше от 5 цвята боя. Червеното торнадо се предлага като специален цвят срещу допълнително заплащане или можете да изберете един от 11-те налични цвята металик.

Най-малкото ниво на оборудване се предлага като седан с две и четири врати. Изборът от двигатели беше ограничен до 1,3-литровия двигател с 60 к.с. и скоростна кутия 3+E, както и популярния двигател с мощност 75 к.с. и работен обем 1,6 литра, който се доставяше от фабриката с 4-степенна скоростна кутия. Скоростната кутия 3+E сега също се продаваше като 4-степенна скоростна кутия, но бележка под линия посочи, че максималната скорост се достига на 3-та предавка.

Ако искате да сте по-икономични на пътя, можете да поръчате и атмосферен дизелов двигател с 54 к.с. и 4-степенна механична скоростна кутия. Като алтернатива на 4-степенната скоростна кутия имаше и опции под формата на скоростна кутия 4+E или 3-степенна автоматична скоростна кутия, които подлежаха на доплащане - последните две опции бяха налични само за дизеловата версия , обаче за версията с четири врати.

Друга алтернатива беше Audi 80 Quattro, което през моделната 1985 г. трябваше да наследи по-ранното "малко" Quattro с 2-литров петцилиндров двигател като евтин Quattro модел от начално ниво. За първи път задвижването Quattro се предлага при този модел в комбинация с четирицилиндров двигател, в този случай с карбураторен двигател, който генерира 90 к.с. от работен обем от 1,8 литра. Повече за това можете да намерите по-долу в главата „Audi 80 Quattro“.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro33.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro34.png

Интериорът на базовия модел вече изглеждаше много по-комфортен. Вече имаше четири основни цвята на интериора, от които да избирате (Marine, Brasil, Sierra и Quartz), като нивата на оборудване Brasil и Sierra включват бразилско кафяво табло. Седалките са тапицирани с дамаски от Hastings плат и за първи път панелите на вратите в най-ниския клас на оборудване също са обновени с дамаските на седалките. Базовото оборудване за съжаление липсваше от големите кутии за съхранение на вратите на предните врати, които бяха налични само от оборудването CC нагоре. Като алтернатива на платнените седалки Audi предлага интериор от изкуствена кожа в два цветови варианта. За да направят седалките от изкуствена кожа по-дишащи, покривалото вече е снабдено с влагопроницаема перфорирана структура.

Функционалното оборудване на Audi 80 вече беше сравнително пълно. В сравнение с популярния модел CC, липсваха само дисплеят за нивото на ръчната спирачка/спирачната течност в арматурното табло, контактният ключ за вътрешното осветление на задните врати и осветлението на багажника.

Най-евтиното Audi 80 след фейслифта струваше 17 195 DM с две врати през лятото на 1984 г., а две допълнителни врати се предлагаха за 745 DM повече.


Ауди 80 CC

Преди фейслифта, Audi 80 CL беше най-продаваният модел Audi 80. След фейслифта Audi 80 CC наследи успешния модел. Основните отличителни знаци преминаха към CC: декоративни лайстни, изработени от имитация на хром в уплътненията на предните и задните стъкла, рамки на страничните прозорци, изработени от ярки декоративни лайстни, антрацитен цвят на дъждовния канал. Започвайки с оборудването CC, сега имаше дори красив преден спойлер в цвета на купето, което беше много полезно за оптиката.

Audi 80 CC се предлага с две и четири врати. Гамата от двигатели започва с 1,3-литровия двигател, който изнася 60 к.с. на пътя чрез скоростна кутия 3+E. Популярният двигател със 75 к.с. и работен обем 1,6 литра се доставяше фабрично с напълно оборудвана 4-степенна механична скоростна кутия.Както при по-големия двигател 1,8 с 90 к.с., скоростна кутия 4+E или автомат може да бъде поръчана срещу допълнително заплащане да стане.

В средата на 80-те години дизеловите двигатели изиграха специална роля, тъй като в хода на дебата за замърсяването на въздуха, предизвикано от увреждане на горите, дизеловите двигатели в Германия бяха класифицирани като - днес напълно немислимо - с ниско ниво на емисии и се възползваха от субсидии от законодателната власт. . Audi предлага атмосферен дизел с мощност 54 к.с. в Audi 80 CC, чиято 4-степенна трансмисия също може да бъде надстроена до ръчна скоростна кутия 4+E или 3-степенна автоматична скоростна кутия срещу допълнително заплащане (но само в комбинация с 4 врати!) ). Тези, на които "скитащият дизел на дюните" е твърде бавен, могат да поръчат Audi 80 CC turbodiesel, който може да бъде поръчан само с четири врати. С високата цена от 23 315 DM това беше най-скъпата версия CC в гамата през лятото на 1984 г. Но спестяващата спринт 5-степенна скоростна кутия беше включена фабрично.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro35.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro36.png

Седалките на Audi 80 CC бяха снабдени с велурени тъкани Kensington, като повърхността на седалката се отличаваше с фин дизайн на ивици, а подпорите на седалките бяха монохромни. Същите материали са използвани и в Audi 80 CD, но по малко по-различен начин. Разликата беше, наред с други неща, използването на монохромен плат за панелите на вратите на CC. Между другото, от пакета CC нататък, панелите на вратите бяха снабдени с големи кутии за съхранение, които предлагаха много място за съхранение. В сравнение с базовия модел на Audi 80, CC зарадва собственика си с осветление в багажника и жабката. Освен това вече имаше и контактни превключватели на вратата за вътрешно осветление на задните входове. Подобно на предшественика с оборудване CL, версията с 90 к.с. имаше фабрично монтиран оборотомер.

Ценовият диапазон на Audi 80 CC започва през лятото на 1984 г. от 18 395 DM за модела с две врати и 60 к.с.

През моделната 1986 г. Audi 80 CC се предлага и като 90 к.с./1,8 литра quattro задвижване, със или без контрол на емисиите. Audi 80 CC quattro замени Audi 80 quattro с основното оборудване само след една година.


Ауди 80 CD

Топ оборудването на фейслифта 80er беше пакетът CD, който наследи по-ранното оборудване GL от август 1984 г. и освен името нямаше нищо общо с по-ранното Audi 80 CD 5S/5E. Audi даде много на най-удобния Audi 80 след фейслифта: фарове за мъгла, централно заключване, задни подглавници, централен подлакътник за пътниците отзад, регулируема по височина седалка на водача, двоен клаксон и задна светлина за мъгла. Всеки, който избере двигателя с 90 к.с., получи и оборотомер.

Отвън Audi 80 CD може да се разпознае по черните странични рамки и декоративни елементи. Както при CC, имитации на хром бяха открити в уплътненията на предните и задните прозорци, а дъждовният канал също блестеше като гол метал. Между задните светлини имаше черен пластмасов панел.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro37.png

Отвътре седалките бяха тапицирани с велурени тъкани Kensington като CC, но тук панелите на вратите бяха тапицирани с плат с райета. Освен това вратите имаха "големите" подлакътници с дръжки. CD-то също се различаваше от CC в "голямата" централна конзола, която също включваше осветен пепелник и запалка. Комфортният CD имаше и две регулируеми облегалки за глава за пътниците отзад фабрично.

Audi 80 CD се предлагаше с бензинови двигатели със 75 и 90 к.с. и с дизелови двигатели с 54 или като турбо дизел със 70 к.с. Всички двигатели, с изключение на турбодизела, който идваше с 5-степенна скоростна кутия, бяха стандартно оборудвани с 4-степенна механична скоростна кутия. Разбира се, имаше и опционална трансмисия 4+E и автоматичен вариант. Нямаше версия с две врати на Audi 80 CD, предлагаше се само като версия с четири врати.

През лятото на 1984 г. можете да излезете от фермата с толкова добре оборудвано Audi 80 от 21 825 DM. В сравнение с конкурента от Щутгарт, Audi 80 CD беше атрактивна оферта. За да доведете Mercedes 190 до същото ниво на оборудване, трябваше да поръчате допълнително от Mercedes: централно заключване (DM 467.40), 2 задни облегалки за глава (DM 205.20), регулиране на височината на седалката (DM 119.70), оборотомер (DM 239.40 DM). ), заключване на жабката (31,92 DM), велурена тапицерия, включително централен подлакътник отзад (2 097,60 DM) - общо 3 161,22 DM допълнителна цена. Ако добавите основната цена на 190 от 26 470,80 DM, получавате гордата обща сума от 29 636,02 DM...


Audi 80 GTE

След фейслифта Audi 80 GTE продължава да бъде проектиран като спортен седан с четирицилиндров двигател със 112 к.с. Както обикновено, има както версия с две врати, която струва 23 195 DM през юни 1984 г., така и версия с четири врати за 23 940 DM.

Отвън Audi 80 GTE се разпознава по предните и задните спойлери в цвета на купето. Както и преди фейслифта, GTE имаше черни рамки на вратите и лайстните на страничните стъкла и черни уплътнения без декоративни лайстни за предните и задните стъкла. Улукът за дъжд беше запазен в фин антрацит. Малка въздушна лопатка от страната на водача Fischer рамото осигурява по-добро контактно налягане при високи скорости. Дори след фейслифта имаше черен пластмасов заден панел между задните светлини. Вместо първоначално стандартните алуминиеви джанти, сега имаше стоманени джанти с аеродинамично гладки капаци. Сега купувачът трябваше да плати допълнително за шикозните алуминиеви колела със спици.

Технически, GTE беше почти същият и все още беше насочен към своя голям съперник BMW 318i. Двигателят с мощност 82 kW с инжекция Bosch-K-Jetronic и стандартна 5-степенна ръчна скоростна кутия доведоха Audi 80 GTE до максимална максимална скорост от 187 км/ч - допълнителните 3 км/ч в сравнение с максималната скорост преди фейслифта се очакват до подобрена аеродинамика Благодарение на. Той ускорява от 0 до 100 км/ч за 9,2 секунди. При посочения разход от 8,3 литра на 100 км в третия микс, радиусът на действие на Audi 80 GTE с неговия 68-литров резервоар беше до 820 км.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro39.png

Интериорът на GTE, разбира се, също беше модернизиран в хода на фейслифта. За първи път можете да избирате между три цвята на интериора: Бразилия, морски и кварц. За тапицерията са използвани карирани тъкани от туид, които са подобни на тези на Audi Coupé GT и Audi 80 quattro до Mj. бяха подобни през 1984 г. За съжаление, Audi не са научили нищо ново по отношение на издръжливостта - материалите тук също са износени само след няколко години. Като спортен седан, Audi 80 GTE естествено имаше стандартни спортни седалки отпред, които бяха оборудвани със стилни облегалки за глава. Шофьорската седалка е с регулируема височина от фабриката.

Като топ модел, Audi 80 GTE естествено имаше голямата централна конзола и големите механизми за отваряне на вратите с дръжки. Бутонът на скоростния лост беше покрит с истинска кожа при GTE. Разбира се, спортният шофьор особено хареса трите кръгли инструмента за налягане на маслото, температура на маслото и напрежение на акумулатора в централната конзола. Двутонови фанфари представляваха подобаващ предупредителен знак.

Audi 80 GTE се предлага в стандартните цветове алпийско бяло и торнадо червено (последното без допълнително заплащане) и в 7 цвята металик срещу допълнително заплащане.

По време на моделната година за първи път като екстра за Audi 80 GTE се предлага бордови компютър. В допълнение към времето, бордовият компютър показва стойности като време на шофиране, средна консумация, средна скорост, оставащ пробег и текуща консумация.

През моделната 1986 година Audi 80 GTE се предлага и с Quattro задвижване. Имаше избор между инжекционен двигател 1,8 литра/112 к.с. без почистване на отработените газове и вариант със 110 к.с. с регулиран каталитичен конвертор.


Ауди 80 куатро

След фейслифта Audi 80 quattro нямаше много общо с петцилиндровите си предшественици. Тъй като стратегията на Audi беше да пусне на пазара предишните петцилиндрови версии на Audi 80 като отделен модел - Audi 90 - Audi 80 Quattro след фейслифта можеше да бъде само Quattro с четирицилиндров двигател. Тази комбинация вече се предлага за първи път. Изборът на двигател падна върху популярния карбураторен двигател с мощност 90 к.с. и работен обем 1,8 литра. Както всички модели Quattro, новият Audi 80 Quattro беше оборудван с пълна 5-степенна трансмисия Quattro.

Тъй като предишното "икономично Quattro" с петцилиндров двигател със 115 к.с. вече не отговаряше на луксозния имидж на Audi 90, Audi сега продължи тази концепция с технически обновения Audi 80 Quattro ... и дори се опита да го усъвършенства! Тъй като четирицилиндровият Audi 80 Quattro първоначално се предлага изключително в оскъдната базова конфигурация. Без предния спойлер, който се предлагаше само от пакета CC, новото 80 Quattro стоеше на гумите си 175 малко високо. Единствената разлика спрямо братята на базовия модел беше оборотомерът с кварцов часовник, който се предлагаше само с двигателя с мощност 90 к.с. - но това се предлагаше само в основния модел във връзка с Quattro задвижването. Моделът с 90 к.с. дори нямаше типичния за quattro заден спойлер.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro40.png

Audi 80 Quattro се предлага само през моделната 1985 година. Най-евтината цена за притежаване на модел Audi с quattro задвижване беше 25 980 DM за модела с две врати. Версията с четири врати също може да бъде поръчана срещу допълнително заплащане от 745 DM.

За да намали разликата между стройното Audi 80 Quattro и луксозното Audi 90 Quattro, Audi също предлага Audi 80 GTE като quattro модел от януари 1985 г. И тук оборудването беше идентично с автомобила с предно предаване, само трите кръгли допълнителни инструмента в централната конзола трябваше да отстъпят място на задействането на двата блокажа на диференциала. Въпреки това, Audi 80 GTE quattro получи модула с интегрирани LED дисплеи за напрежението на батерията и температурата на маслото, който също се предлагаше в Urquattro и новото Coupé Quattro. Audi 80 GTE quattro се предлага и във версии с две и четири врати съответно за DM 30 485 и DM 31 245 (от 12.84).

Очевидно Audi трябваше да признае, че новият базов модел quattro е малко твърде оскъден с базовото оборудване. Продажбите на Audi 80 Quattro през 1985 г. са само 4162 броя. Най-накрая бяха направени подобрения за моделната година 1986 и Audi 80 quattro сега беше изпратено на дилърите с популярното CC оборудване. Базовото Audi 80 quattro вече не се предлага.

Както при всички серии на Audi, през моделната година 1986 имаше разширен избор на двигатели. В случая на Audi 80 CC quattro имаше версия без емисии със същия работен обем и мощност. Новият двигател е оборудван с инжекция Bosch KE-Jetronic и регулиран каталитичен конвертор. Имаше и екологична алтернатива за Audi 80 GTE quattro под формата на 1,8-литров двигател със 110 к.с. Този двигател също е изстрелян с Bosch KE Jetronic. И двата модела Kat отговарят на стриктния стандарт 83 US.

Тъй като през 1985 г. все още не беше възможно да се гарантира пълно снабдяване с безоловно гориво, Audi предложи да включи технологията на каталитичния конвертор с новото превозно средство. След това купувачът би могъл да ги монтира в сервиза си за VAG, веднага щом количеството безоловно гориво беше достатъчно.

Специалните модели Audi 80 SC и Audi 80 GT, пуснати на пазара през моделната 1986 г., също могат да бъдат поръчани като quattro версия с двата двигателя с мощност 90 к.с.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro41.png
 
Audi 80 с катализаторна технология

Следвайки мотото „Vorsprung durch Technik“, Audi пое инициативата след плашещите образи на умиращи гори, които шокираха германското население през 1983 г., а през 1983 г. стана първият германски производител на автомобили с генерален оперативен лиценз за инсталиране на каталитични конвертори на отработените газове. От 1986 г. атрактивните данъчни облекчения за превозни средства с ниски емисии увеличиха продажбите на такива превозни средства.

През 1983 г. обаче превозните средства със системи за контрол на емисиите са запазени за чуждестранни пазари с по-строги разпоредби за емисиите. От една страна, това се дължи на все още неясната правна ситуация в Германия по отношение на тези превозни средства и, от друга страна, на липсата на доставка на безоловни горива в Германия, които са необходими за експлоатацията на превозно средство с каталитичен конвертор.

Но Audi са намерили просто, но практично решение и за това. Първите модели на Audi 80 с технология за каталитичен конвертор, предлагани за германския пазар от 1984 г., включват каталитичен конвертор като опция. Веднага след като доставките на безоловен бензин бяха достатъчни, котката можеше да бъде монтирана във всеки VAG сервиз. Допълнителните разходи за "комплекта аксесоари" бяха около 80 DM за конвенционалната водосточна тръба без катализатор, която първоначално беше монтирана фабрично.

Като част от многоседмичната кампания „Направете дърветата отново зелени!“, инициирана от вестник BILD и Ханс Розентал, Audi предоставя всяка седмица Audi 80 CD с комплект аксесоари, който се излъчваше по предаването на ZDF „дали, дали „като „първи немски екологичен автомобил“ беше разиграна томбола.

Първият двигател без емисии е 1,8-литровият двигател с 90 к.с. Вместо карбуратор 2E2, инжекционната система Bosch KE Jetronic се премести под капака. KE-Jetronic активира необходимата технология за контрол като основа за работата на контролиран каталитичен конвертор за постигане на строгия американски стандарт '83. Доплащането за „екологичния двигател“ беше около DM 2000. Този двигател се предлагаше и в трите версии на оборудване, включително в базовия модел Audi 80, в който това беше единственият двигател с 90 к.с., когато говорим за Audi 80 Quattro.

И за Audi 80 GTE Audi достави версия с регулирано почистване на отработените газове. Мощността на новия двигател, предлаган и за Audi 80 GTE quattro, е 110 к.с. През 1985 г. 6,5% от автомобилите на Audi са били доставени на германския пазар с фабрично монтиран катализатор или допълнителен каталитичен конвертор.

По-късно, от около началото на 1986 г., Audi също предлага каталитични конверторни версии на карбураторните двигатели със 73 к.с./1,6 литра и 88 к.с./1,8 литра. Тук обаче е използван нерегламентиран катализатор, с който може да се спази новият тогава "евростандарт".

Между другото, дизеловите двигатели с мощност 54 и 70 к.с., предлагани в Audi 80, също бяха класифицирани като „ниски емисии“ през 1985/86 г. и получиха данъчни облекчения, което доведе до повишено търсене на тези модели. През 1985 г. делът на дизеловото гориво в производството на Audi 80 е 27,3%, с около 10% повече в сравнение с предходната година.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro42.png
1986 моделна година

За моделната година 1986, Audi представи нова сервизна концепция, която намалява разходите за поддръжка с до 50% чрез по-дълги интервали на поддръжка. Например хидравличните тласкачи в двигателите, които не се нуждаят от поддръжка, направиха ненужно регулирането на хлабината на клапаните. Дълготрайните запалителни свещи и подобрените дългосрочни изпускателни системи вече позволяват сервизен интервал от 30 000 км вместо предишните 15 000 км. Поради техническите подобрения и новата сервизна концепция, прегледът на автомобилите Audi от моделната година 1986 нататък обикновено е необходим само веднъж годишно. В допълнение, гаранцията за мобилност беше закупена с всяка извършена поддръжка на VAG. Важи до следващия VAG преглед, тоест максимум една година. Гаранцията за мобилност включва услуги като 24-часова пътна помощ,


Специален модел Audi 80 SC

От есента на 1985 г. отново има специален модел, Audi 80 SC, който е включен в програмата на Audi заедно с Audi 80 GT. Заедно специалното моделно дуо със сравнително богатото си оборудване представляваше атрактивна оферта за купувачите на Audi 80. Audi 80 SC пое ролята на ориентирания към комфорта седан, докато Audi 80 GT получи по-спортен вид. SC е базиран на Audi 80 CC, но е надграден с редица характеристики на оборудването на Audi 80 CD. Пакетът SC включва цял набор от атрактивни екстри: метална боя, голяма централна конзола, големи подлакътници на вратите с вдлъбнати ръкохватки, външно огледало вдясно, касетофон Audi Gamma с 4 високоговорителя, рамкирани подглавници отпред, зелено топлоизолиращо стъкло , заден панел в черно, черна рамка на страничния прозорец на топ моделите и централно заключване. В допълнение, Audi 80 SC може да бъде поръчан за допълнителни 1295 DM с разширен пакет оборудване, който също включва облегалки за глава на задната рамка, централен подлакътник за пейката на задната седалка, плъзгащ се/накланящ се покрив, фарове за мъгла и мощната двойна тон рог. Audi 80 SC се предлага с три различни бензинови двигателя с мощност от 60, 75 и 90 к.с. и може да се поръча и във версия quattro с двигател с мощност 90 к.с. (първоначално само без, по-късно и с катализатор). Специалният модел се предлагаше само във версия с четири врати. От началото на 1986 г. Audi разширява гамата от двигатели за специалния модел с дизеловите двигатели с мощност 54 к.с. и 70 к.с. и моделите с каталитичен конвертор с карбураторни двигатели с мощност 73 и 88 к.с.

Имаше шест цвята металик за избор за Audi 80 SC: Zermatt Silver, Sapphire, Stone Gray, Kalahari Beige, Amazon Blue и Titian Red. Що се отнася до цвета на интериора, купувачът трябваше да избира между четирите цвята на велурените тъкани Kensington - само Audi 80 SC quattro беше ограничен до цветовете Brasil и Quartz.

Второто издание на Audi 80 SC остава в гамата около 10 месеца, докато Audi 80 Type 81/85 не е спряно от производство през юли 1986 г.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro43.png


Audi 80 GT

Заедно с Audi 80 SC, Audi 80 GT беше пуснат на пазара през октомври 1985 г. като допълнителен специален модел на Audi 80. Със своето оборудване той трябва да се хареса на купувачите, които предпочитат спортния външен вид. За разлика от GTE, Audi 80 GT се предлага само с четири врати. Иначе Audi 80 GT до голяма степен предлагаше оборудването на върховия модел Audi 80 GTE – но в комбинация с „нормални“ четирицилиндрови двигатели: 1.6 литра със 75 к.с. и 1.8 литра с 90 к.с. Последният двигател се предлага и като версия с каталитичен конвертор с Bosch KE-Jetronic. Audi 80 GT с карбураторен двигател с мощност 90 к.с. се предлага и като версия quattro.

Визуално Audi 80 GT трудно може да се различи от „големия“ GTE: преден спойлер, черни рамки на страничните прозорци, черни декоративни лайстни, черни плътни гумени уплътнения без декоративни лайстни, черни декоративни лайстни на дръжките на вратите и заден спойлер, боядисан в цвета на автомобила. Audi дори даде на GT спортния черен пластмасов панел между задните светлини. Интериорът на Audi 80 GT също беше спортен. Касетофонът Audi Gamma беше разположен в голямата централна конзола. Предните седалки бяха спортни седалки с покритие Karotweed на GTE, налични в 3 цвята (Бразил, Кварц, Морски - Морски не в quattro), включително рамкови облегалки за глава, седалката на водача беше фабрично регулируема по височина. Копчето за смяна на скоростите на Audi 80 GT беше покрито с естествена кожа. задна светлина за мъгла,

Разбира се, Audi 80 GT нямаше допълнителните инструменти на GTE в централната конзола. Освен това GT нямаше големите подлакътници на вратите с вдлъбнати дръжки и големите кутии за съхранение на вратите на предните врати.

Audi 80 GT се предлагаше в стандартните цветове торнадо червено и алпийско бяло или в металните покрития Zermatt silver, Amazon blue, stone grey и graphite срещу допълнително заплащане. През октомври 1985 г. Audi 80 GT със 75 к.с. и 4-степенна механична скоростна кутия се предлага за 20 975 DM. Най-скъпата версия на модела беше Audi 80 GT quattro на DM 29 410.

При поискване можеше да бъде поръчан разширен пакет оборудване за Audi 80 GT на цена от DM 1 295 (Quattro DM 1 430): 14-инчови алуминиеви джанти с размер 185 гуми (Quattro 195), зелен топлоизолационен стъклопакет, двуцветни фанфари.

От началото на 1986 г. гамата двигатели за Audi 80 GT е разширена, като включва беземисионни карбураторни двигатели с мощност 73 и 88 к.с. и турбодизел със 70 к.с. Оттогава Audi 80 GT quattro се предлага и във версия clean cat с инжекционен двигател с мощност 90 к.с.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro44.png

Специални модели "performance package": Audi 80 GT & GTE

От април 1986 г. Audi отново обновява успешния 80 GT заедно с GTE, докато Audi 80 SC продължава да се предлага с разширена гама от двигатели. В допълнение към предишното оборудване на двата модела GT/GTE, сега имаше спортен кожен волан, 14-цолови алуминиеви джанти със спици с гуми 185/60 HR14 (195/60 HR14 за моделите quattro), зелена топлоизолация стъкла и фарове за мъгла.

Оборудването на Audi 80 GT беше допълнено с големите подлакътници на вратите с дръжки и просторните кутии за съхранение на вратите отпред, както и двутонален клаксон. Като цяло пакетът оборудване означава ценово предимство от 2500 DM за клиента.

За специалните модели, обозначени с код на оборудването "W46", се предлагат карбураторни двигатели със 75 и 90 к.с. и агрегат GTE с мощност 112 к.с. Имаше и каталитични конверторни версии на карбураторните двигатели със 73 и 88 к.с. и инжекторите с 90 и 110 к.с. В допълнение, турбодизеловият двигател със 70 к.с., който по това време беше класифициран като нискоемисионен, се предлагаше и с 5-степенна механична скоростна кутия при поискване. Двата бензинови двигателя с мощност 90 к.с. и двигателите GTE със 110 и 112 к.с. също се предлагат опционално с quattro задвижване.

Алпийско бяло и торнадо червено се предлагат като цветове на боята или - срещу допълнително заплащане - металните цветове каменно сиво и графит. За интериора клиентът може да избере тъкани Karotweed в трите цвята Quartz, Brasil и Navy, въпреки че Navy цветът не може да се комбинира с Quattro задвижването.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro45.png

Край на производството

Производството на Audi 80/90 Type 81/85 за европейския пазар приключи през лятото на 1986 г. Продължиха да се предлагат само купето и оригиналното quattro. Въпреки това, като Audi 4000 за американския пазар, седаните от серията все още се произвеждат през моделната 1987 година.


Производствени номера Ауди 80
t.png


За 9 години са произведени 1 384 089 Audi 80, от които 52% са за германския пазар. Второто поколение на Audi 80 успя да надмине "успешните милиони" на предишния модел. Цифрите все още не включват Audi 90 и фейслифт Audi 4000 и серията купе. Интересното е, че делът на quattro достига своя връх с представянето на Audi 80 Quattro през 1983 г., което представлява малко под 10% от общото производство, но спада до няколко процента след представянето на по-луксозното Audi 90. Концепцията на "Spar-Quattro" не се хареса на купувачите. Любопитно е, че през 1987 г. все още е произведено едно Audi 80 Quattro с четирицилиндров двигател - по това време моделът вече не се предлага в Европа.

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro46.png


ТЕКУЩО СЪСТОЯНИЕ

Audi 80 Type 81/85 вече достигна възрастта на класическа кола. Според Федералната служба за автомобилен транспорт към 2016 г. около 5000 Audi 80 Type 81/85 все още са регистрирани в Германия. Като правило това са "хляб и масло" от 80-те години с 1,6-литрови двигатели. От ръцете на пенсионерите все още има добре поддържани коли с малък пробег - но предимно с не толкова популярната автоматична трансмисия. Запазените петцилиндрови модели, особено тези с Quattro задвижване, обаче станаха рядкост. Като дизел, Audi 80 е почти изчезнал в тази страна.

Когато купувате, трябва да проверите дали автомобилът е оригинален и пълен, тъй като търсенето на редки и търсени части може да бъде досадно. Историята и километрите да са по фактури, сервизна книжка и др. могат да бъдат заети. По-добре е да държите ръцете си далеч от бърникани, настроени или „изгорели“ 80-те, тъй като реконструкцията обикновено не се изплаща. Колкото по-добра кола винаги е толкова по-добра покупка.

Performance Audi 80 (в евро)
t1.png


Моделите Quattro са особено редки и желани. Вследствие на Ur-Quattro цените на Audi 80 Quattro също се повишиха рязко през последните години. Добри копия вече се предлагат само срещу петцифрени суми.

Понякога трудната ситуация с резервните части и предполагаемата рядкост на някои части доведе през последните години до това, че някои „фалшиви фенове“ изкупиха напълно наличните запаси от части, без самите те да имат нужда, за да ги предложат за продажба „на капка“ в интернет след кратко време - разбира се, срещу първоначалната нова цена. Човек винаги трябва да бъде скептичен към доставчиците, които предлагат няколко нови части едновременно и им предоставят описания на артикули, които предполагат, че това е последният шанс да получите част, тъй като търговецът уж отдавна я е изпуснал, без да я замени.

По принцип винаги трябва първо да проучите номера на резервната част на необходимия компонент, след което да го поискате от местния дилър на Audi. Ако това не доведе до успех, следващата стъпка е да проверите с VW Classic Parts и Audi Tradition. Номерата на части също могат да бъдат проучени онлайн тук. Дори търсенето в мрежата понякога може да разкрие неочаквани нови източници на части или алтернативи.

Предлагането на технически части (все още) е сравнително добро, въпреки че цената на оригиналните части на Audi е на високо ниво. Много части от интернет и аксесоари примамват с ниски цени, но най-вече мизерно качество. С малко търсене и подкрепа от съответните форуми и клубове можете също да намерите алтернативи с добро качество.


Стокови номера Ауди 80
t2.png


С ключовите числа трябва да се отбележи, че бившият Audi NSU Auto Union GmbH е преименуван на Audi AG на 1 януари 1985 г. Това промени предишния код на производителя 0591 на 0588. Кодовите номера, започващи с 0591, отразяват запасите от превозни средства, произведени до 31 декември 1984 г., 0588 тези, произведени след 1 януари 1985 г.
Цифрите в инвентара са съставени от Борис Йорашки . Допълнителни стокови номера на тип 81/85 могат да бъдат намерени на неговия уебсайт www.joraschky.de .
 
Last edited:
ЦВЕТОВЕ И ОБОРУДВАНЕ
ЦВЕТОВАТА ПАЛИТРА КАТО ОТРАЖЕНИЕ НА СВОЕТО ВРЕМЕ


При премиерата си Audi 80 се предлага в 7 стандартни цвята, 2 специални цвята и 6 цвята металик. По това време цветната програма все още до голяма степен се характеризираше с ярките цветове на 70-те години. Ярките цветове, които днес изглеждат необичайни, като жълто от Лима, червено от Малага, синьо от Флорида или зелено от Манила, са били популярни по онова време, въпреки че някой може да си помисли, че тези тонове са вдъхновени от известните „прилски цветя“. Едно от най-популярните покрития на боята по онова време беше "Inari Silver Metallic", което - противно на това, което подсказва името му - беше светлозелен метален тон. Много от ранните Audi 80s, които все още съществуват, имат този цвят.

Цветовата палитра беше непрекъснато работена и оптимизирана. Някои цветове издържаха само една моделна година, като редкия специален цвят Mauritius blue или красивия Saturn metallic. Като цяло можете ясно да видите промяната от цветовете на 70-те към по-фините, студени тонове на 80-те.
Тип 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro47.png


Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro48.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro49.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro50.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro51.png

Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro52.png

радио.png

радио1.png

радио2.png
 
Last edited:

ТЕХНОЛОГИЯ




Typ 81_85_ Audi 80, Audi 80 quattro53.png

Преглед на двигателя (без експортни модели)
t3.png


конструкция на четирицилиндров двигател.jpg

Спасител за VW: четирицилиндровият двигател EA 827


Първите Audi, които са разработени от DKW F102 през 1965 г. под ръководството на Mercedes, са оборудвани с четири цилиндъра, който първоначално е проектиран от Mercedes като многогоривен двигател за военните под името "Мексико двигател", но не беше използван. За марката Auto Union DKW това „сърце на донор“ означава отказ от предишните двутактови двигатели. Тъй като марката "Audi", която също принадлежи на Auto Union, също е произвеждала автомобили от среден клас с четиритактови двигатели преди войната, това име на марката е възродено за четиритактовите автомобили. Поради сравнително високата компресия, двигателят е адаптиран към изискванията на Audi като "двигател със средно налягане". След това производните бяха извлечени от този двигател, който след това задвижваше не само автомобилите F103, но и Audi 100 от първото поколение.

Сега трябва да бъде разработен напълно нов, модерен четирицилиндров агрегат за Audi 80, който в момента се разработва. Двигателят EA 827 е създаден под ръководството на Франц Хаук, ръководител на разработката на двигатели в Audi. Целта беше четирицилиндров двигател с колянов вал с пет лагера, горен разпределителен вал с тихо задвижване със зъбен ремък, което не изисква поддръжка, лостови лостове и паралелни горни клапани. Двигателят е проектиран за надлъжно монтиране в Audi 80. През 1972 г. EA 827 с работен обем от 1,3 и 1,5 литра започва своя триумфален напредък. Той формира основата за почти всички двигатели на VW от 70-те, 80-те и дори 90-те години. През 1973 г. е използван във VW Passat, който е подобен на Audi 80, а през 1974 г. е монтиран напречно в новите модели Golf и Scirocco. Една от най-известните версии на EA 827 е легендарният "GTI двигател" - четирицилиндровият с работен обем 1,6 литра и мощност 110 к.с., оборудван с Bosch K-Jetronic инжекцион. Малко хора знаят, че този двигател преди това направи своя дебют в Audi 80 GTE. Audi - Напредък чрез технологии...

През 1976 г. за първи път има дизелова версия, която също е базирана на EA827. Първоначално с работен обем 1,5 литра, след това от 1980 г. с 1,6 литра. От 1982 г. има и турбокомпресор, по-мощни дизелови двигатели. Също през 1976 г. друг двигател е получен от EA 827: петцилиндровият двигател на Audi. Едва ли друг задвижващ агрегат е толкова тясно свързан с историята на Audi, както този. Първоначално петцилиндровият двигател е използван в Audi 100 Type 43. Премиерата му е през 81/85 през 1980 г. с турбокомпресор като задвижване на легендарния оригинален Quattro. 200 к.с. от 2,1 литра работен обем бяха истински анонс в началото на 80-те...

Четирицилиндрите EA827 също формират гръбнака на гамата двигатели за второто поколение Audi 80 и дори наследникът Type 89 (B3) е до голяма степен оборудван с тях. До 2 литра работен обем и 139 к.с. са постигнати тук с помощта на модерна технология с четири клапана. Едва от началото на 90-те години има нова конструкция под формата на EA113, която се използва все повече. Въпреки това EA827 не е изчезнал напълно и е оцелял почти до нашето време.


Легендата: Петцилиндровият двигател на Audi

audi80-quattro-KK-motor.jpg

През 1974 г. Daimler-Benz AG представя първия дизелов двигател за пътнически автомобили с пет цилиндъра, който е разработен в инженерния офис на Ferdinand Piëch от 1972 г. През 1976 г. Audi представя Audi 100 5E с петцилиндров бензинов двигател, последван през 1978 г. от Audi 100 5D с дизелов двигател. Двигателите бяха приятно издръжливи според стандартите на времето и имаха благоприятна крива на мощността и въртящия момент.

Що се отнася до плавната работа и характеристиките на развитие, петцилиндровите редови двигатели са нещо средно между четири- и шестцилиндровите редови двигатели. Гладкостта по същество е по-добра от четирицилиндровия, но по-лоша от шестцилиндровия. Характерният шум на двигателя на петцилиндровите редови двигатели се възприема като звучен и силен, особено поради реда на запалване 1-2-4-5-3. Със своя груб, бълбукащ звук те могат да държат свещ на V6 и V8, като същевременно спестяват място в двигателното отделение.

Петцилиндровите двигатели на Audi придобиха култов статус. Петцилиндровият не само впечатли с успешното си използване в моторните спортове, но също така се счита за особено надежден. Те изиграха ключова роля в оформянето на "Vorsprung durch Technik" и с характерния си звук осигуряват емоционално изживяване при шофиране и до днес.

Премиерата на петцилиндровия двигател в Audi 80 остана до голяма степен незабелязана в Германия - още през август 1980 г. някои модели за износ (напр. за Швейцария, Швеция, САЩ) бяха предложени с двигателя, познат от Audi 100 - и дори с бензинов Инжекция! Германските клиенти трябваше да чакат до август 1981 г. - само с Audi 80 CD 5S тук можеше да бъде закупено луксозно Audi 80 с петцилиндров карбураторен двигател. Най-накрая през октомври 1982 г. е представен Audi 80 Quattro, чийто двигател 5E с Bosch K-Jetronic има мощност от 136 к.с. С моделната година 1984 двигателят 5S отпада и се заменя с много балансирана версия 5E с работен обем 2 литра и същата мощност. С големия фейслифт на 81/85 моделна година 1985, всички петцилиндрови модели на Audi 80 бяха прекратени.


Задвижването Quattro

audi80-quattro-antrieb.jpg

По време на тестови драйви в Скандинавия през 1977 г. ръководителят на тестовете Йорг Бенсингер установява, че ескортното превозно средство, което той управлява – офроуд VW Iltis със задвижване на четирите колела и 75 к.с. – е определено най-бързото превозно средство в тестовия парк при зимни условия . След завръщането си той убеждава Фердинанд Пиех, тогавашен ръководител на отдела за развитие на автомобили в Audi, да има произведен прототип с петцилиндров турбо двигател и задвижване на всички колела, базиран на Audi 80.

През февруари 1979 г. прототип е представен на някои международни журналисти в Turrach, Австрия. Сред тях беше Пол Фрер. Предлагаха се два автомобила със зимни гуми и преден двигател и задно предаване и Audi 100 с преден двигател и предно предаване. Докато Frère успя да измине само около 150 метра по покрития със сняг наклон в шофьорските тестове с лимузините, той дори трябваше да намали скоростта в прототипа quattro, тъй като постигнатата скорост беше твърде висока за това разстояние. Когато стигна до върха, той се обърна, потегли обратно и беше попитан от инженера по разработката Валтер Трезер дали иска да направи теста отново със зимни гуми...

През март 1980 г. Audi quattro е представен на публиката на автомобилното изложение в Женева и печели множество титли в ралито. Превозното средство беше отбелязано в световен мащаб от специализираната преса като сензация, използвайки множество суперлативи. До 1984 г. Audi реализира визията да може да предлага quattro задвижването във всяка моделна серия, като Audi 80 Quattro е първата стъпка от масовото производство на quattro задвижването в края на 1982 г. "Spar-Quattro" от 1982 г., отслабена версия, беше балансирана кола с 2.0l JS петцилиндров двигател, но само около 2000 клиенти избраха този модел. След фейслифта на серията, Audi 80 Quattro се предлага само с четирицилиндрови двигатели от моделна година 1985 - отново премиера в тази комбинация.

В Audi 80 Quattro - както и при други Audi Quattro от онези години - средният и задният от трите диференциала могат да бъдат блокирани ръчно електро-пневматично, за да се получи още повече сцепление.
 
Last edited:
Top Bottom